Tatilin kısa olacağını düşünmüştük. Zira işler güçler ve evdeki kedi 3 günden uzun tatillerin uygulanabilir olmadığını dikte ediyordu. Hem 4 gün 3 gece neyimize yetmiyordu ki? Biletleri de iki ay erkenden alalım ki otobüs konusunda sorun yaşamayalım dedik. Kent belli, gidiş geliş saatleri belli. Sadece pansiyona gitmek kalmıştı. En azından öyle sanıyorduk. Tatile 3-4 hafta kadar zaman kalmışken pansiyondan bir telefon geldi: Rezervasyonunuz hangi günler içindi?

Afallamadım desem yalan olur. Pansiyon bir ay önce yaptırdığım ve teminat olarak bir gecelik ücreti yatırdığım rezervasyonu bana soruyor. Biz bayramın ilk günü sabahh çıkış yapacağız diye anlaşmıştık. Yani tatilin son günü, bayram arefesine meğer bir rezervasyon daha almışlar. Bakkal defteri gibi, deftere not alıp pansiyon işletiyorlar. Gerçekten pasajda çay ocağı işletecek kapasitesi olmayan insanlar kalkmış pansiyon işletiyor. İbretlik.

Diğer müşteri ile konuşun, meseleyi çözün diyorum ama o sırada “erken rezervasyon fırsatları kaçtı”, “boş oda nereden bulacağız” gibi sorularla sinirden kendimizi yiyoruz. Nezaketi bozmuyorum ama içimden onun işleteceği pansiyonun her bir odasını, rezervasyonunu, müşterisini, kayıt aldığı bakkal defterinin cildini, bahanesinin her bir kelimesini ve bilumum detayı yad ediyorum. Arada Lalya beni sıkıştırıyor zira benden kat be kat daha gergindi. Pansiyonu işleten hanımefendi ile ara ara tekrar görüşmeye çalışsam da ya ulaşamıyordum ya da yeni bir gelişme olmadığını öğreniyordum. Karşımda geerim gerim gerilip patlamak üzere olan Lalya’dan aldığım gazla atar yaptım, “ya bugün bu meseleyi çözün ya da teminatı bana iade edin” dedim. Atar hemen meyvesini verdi: Çözülemedi.

Mesele çözülemediği gibi iadeyi de alamadım. Zira pansiyon sahibi internet bankacılığı kullanmayı bilmediği gibi bankacılığın genel işleyişinden de bihaberdi. Hesap bilgilerimi bilmediği için iade edememiş. Bankada görevli size yardım eder, dediğimde, onlar görebilir mi ki, diye sordu. Salak mı yoksa çok iyi salağa mı yatıyor o an karar veremedim ama oyumu ilk şıktan yana kullandım, nitekim teminat için bana bilgilerini istediğimde bir kağıt parçasına tükenmez kalemle IBAN bilgilerini yazmış, fotoğrafını Whatsapp’ten göndermişti.

Bir hafta gecikmeyle parayı geri aldım. O arada aceleyle de olsa bir başka pansiyon bulduk. Ufak bir zararla meseleyi atlattık. Yenisi daha mı iyiydi, bilemedim. Zira o kayıt için bakkal defteri de tutmuyor, Whatsapp konuşma kayıtlarını esas alıyordu. Hatta bu yüzden arada beni arayıp ikinci defa teminat istedi. Ayrıca o da banka hesap bilgilerinin fotoğrafını gönderdi. Bu insanlar vallahi eğitilmezdir.

Paylaşmak İsterseniz:
       
Vafel