Bir sene öncesine kadar eski bir çamaşır makinam vardı. Öyle bir makinaydı ki hayatımı bir tek eşya ile sembolize etmeye niyetlensem kesinlikle bu makinayı seçerdim.

Yıllar önce küçücük bir kasabada öğrenci olarak ev kurmaya niyetlenip sefaletin dibinden kum çıkartıyorken ikinci el eşyalar satan bir dükkandan almıştım bu makinayı. Esasında makinanın yaşına hürmeten ikinci el dememek lazım gelirdi zira neredeyse benimle yaşıt durumda idi. İnsan olunca bu yaşlar “yok tatlım, hiç belli etmiyorsun. daha bebek gibisin” denebiliyor bu rakama fakat bu yaşta makina söz konusu olduğunda büyük sıkıntı.


Kazıklanırken karlı çıkmak

Yıllar içerisinde aramızda sevgi-nefret ilişkisi oluştu. Ben kedi enciği gibi oradan oraya taşınır ve hatta sürüklenirken mecburi şekilde makina da kah ardımdan geldi kah depolarda yolumu gözledi.

Çamaşırlarımı tamamiyle temizleyememesi, aşırı sesli ve uzun süre yıkamasına karşın sürekli olarak yeni bir makina almayı hedeflediysem de aramızdaki toksik ilişkiden bir türlü sıyrılarak ondan kurtulamadım. Ta ki günün birinde yanlışlıkla koskaca kapağını bir cep herkülü misali koparana kadar…

Bu makina ile bize ayrılan sürenin sonuna kati suretle geldiğimiz için yeni makina arayışlarına girdik hızlıca. Astım olmamdan ve evimizin fiziki şartları balkonda çamaşır kurutmamıza müsade etmemesinden ötürü aynı zamanda kurutma opsiyonu olan makinalara yönelmemize sabep oldu. Kurutma gerçekleştirebilen opsiyonları incelediğimizde elbette ki satın almamızın mümkün olmadığını gördük çünkü durumumuz yoktu.

Yine makina için derin araştırmalara girip internetin dibinden kum çıkarırken Mecidiyeköy’de teşhir ürünlerini sattığını iddia eden bir spotçu keşfettim. Birkaç ziyaretten sonra Samsung marka kurutmalı çamaşır makinasını ⅕ fiyatına satın aldık.

Başlarda fiyatın ucuz olmasını teşhir ürünü olmasına yorumladık. Hatalı analizlerin ustası olarak ağzımızın payını almak çok uzun sürmedi zira 4. yıkamadan sonra makina kurutma opsiyonunu yerine getiremez oldu. Makina satın alınış amacını yerine getirmez şekilde bozulmuştu.

Bizim için asıl hikaye benden sonra başladı.

Bozulan makina için satın aldığımız yeri aradığımızda telefonlarımız yanıtsız kalınca bir cumartesi günü dükkanı ziyaret ettik. Bizi ertesi günü bir servis göndereklerini belirterek geri gönderdiler. Dediklerini yaptılar ve bir servis gönderip makinanın içinde bulunan ve koskocaman bir saç kurutma makinasına benzeyen aparatı sökerek makinayı açık bıraktılar. Sonrası koca bir sessizlik…

Haftalar boyunca dükkana ve işletmecilerine dair her telefon numarasını aradık. Defalarca dükkanı ziyaret edip haftalar boyunca açılmayan kepenklerini izleyerek çevre esnaf ile temaslarda bulunduk. Esnaflardan beraber çalışmış olma ihtimali olan her türlü servis elemanı ve hatta taşıma işini gerçekleştiren şoför ve hatta hammalıtelefonla taciz ettik ve hatta tehdit ettik.

Sonuç olarak; sürekli isim değiştirerek izini kaybettirmeye çalışan ve kaynağı belirsiz bir beyaz eşya vurgunu yaptığında stoklarını eritene kadar dükkan tutan, stokların erimesinden sonra da topuklayan bir spotçu olduğunu bulduk. Elimizdeki ürünün teşhir ya da çalıntı olduğunu bilmemiz bir kenara dursun; ameliyat masasında açık unutulmuş bir hasta gibi duran ve artık götürülen o parça olmadan çalışmayacak olan makinayı ne yapacağımı bilemiyordum. Makinayı balkondan atma isteğimin ağır bastığı anlarda sinirden ağlamaya başlıyordum. Sanırım o haftalarda bu istek sürekli ağır basıyordu ki sürekli ağlıyordum.


Kazıklanırken karlı çıkmak

Sonra günün birinde bu spotçunun şoförlüğünü yapan beyden bir telefon aldık. Adamların tası tarağı toplayıp kaçtığını ve kaçarken bizim parçanın tamir edilmiş şekilde yandaki dükkana bırakıldığını iletti. Hıyarca bi sevinç içerisinde koşa koşa giderek dev saç kurutma makinamızı gidip aldık.

Aslında bu parçayı Vafel de monte edebilirdi fakat Samsung teknik servisi ile bunu halletmenin ve hem de bu arada makinaya dair varsa diğer marazları öğrenmenin daha doğru olacağına karar verdik. Samsung teknik servisinden gelen beye durumu anlattığımızda gülmek ile gülmemesi gerektiği gerçeği arasında kalan suratı ile karşılaştık. Makinanın şase numarasını kontrol etmeyi önerdiğinde ise, karşımıza çıkabilecek tüm şerleri göğüsleyeme hazırdım.

Öte yandan çektirdiği onca çileyi telafi etmek adına makinamızın bize bir sürprizi vardı. Makinanın başından geçen hikayeyi bilmeyiz fakat makinamızın garantisi halen devam etmekteydi.

Muhtemelen uzunca süre daha başımıza bu kadar şanslı bir kerizlik hikayesi gelmeyecektir.

Paylaşmak İsterseniz:
       
Lalya
çünkü durumum yok.